Çocuklara akıllı telefon vermenin yaşı nedir? Zararları Nelerdir?

Artık çocuklara karne ve doğum günü hediyesi olarak akıllı telefon alınır oldu. Peki teknoloji milyarderi Bill Gates’e göre kaç yaşındaki çocuklara telefon alınmalı?

Günümüzde teknolojiyle ilgili makul sınırlar belirlemek ve bunun sürekliliğini sağlamak artık ebeveynliğin temel bir parçası oldu. Her şeyden önemli olan, bir çocuğa kendine ait cihazları ne zaman vermeli?

Çünkü bu hafife alınacak bir durum değil. Analytics şirketi Flurry, Amerikalı tüketicilerin mobil cihazlarda günde 5 saat harcadığını söylüyor. Bir başka araştırmada mobil uygulamalarda harcanan zaman, bir önceki yıla kıyasla yüzde 69 oranında artmış durumda.

Bizim ülkemizdeki oran, muhtemelen çok daha yüksek… Sokaklarda ya da toplu taşımada her gün görüyoruz, küçük çocukları susturmak için akıllı telefonlar kullanılıyor. Çizgi film ya da oyunlarla çocukları oyalamaya çalışan ebeveynlere şahit oluyoruz.

Gelişme çağında olan çocuklar için, ekran başında geçirilen zaman oldukça önemli. O yüzden yaş konusu hafife alınmamalı ve dikkat edilmelidir. En yeni araştırmaya göre, bir çocuk ilk akıllı telefonunu 10.3 yaşında alıyor. Aynı çalışma, 12 yaş civarındaki çocukların yüzde 50’sinin sosyal medya hesaplarına (başta Facebook ve Instagram) sahip olduğunu gösteriyor.

Gates ailesinde ise durum böyle değil. Bill Gates, Mirror adlı son röportajında çocuklarının hiçbirinin 14 yaşına kadar kendilerine telefon almasına izin vermediğini söyledi. Gerçi şimdi çocukları 17 ve 20 yaşlarında ama 14 yaşındayken akıllı telefonlara sahip değillerdi.

Gates, bu değerlendirmeye, ailelere yönelik ürünleri ve içeriği gözden geçiren kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Common Sense Media’nın CEO’su James Steyer tarafından katıldı.

Steyer, çocuklara bir telefon alınabilmesi için, yüz yüze iletişimin değerini kavrayabildikleri yaşta yani lisede olmaları gerektiğini söylüyor. Steyer, seçim yapmak zorunda kalan ebeveynler için ise: “Bir çocuğun yaşı, kendi sorumluluğu veya olgunluk seviyesi kadar önemli değil” dedi.

Olgunluk düzeyini değerlendirmenin bir yolunu arıyorsanız, PBS Velileri, bir çocuğa ilk cep telefonunu vermeden önce kendinize sormanız gereken pratik sorular için bir liste hazırlamış.

Bunlar arasında neler yer alıyor? Birlikte bakalım:

Çocuğunuzla güvenlik nedenleriyle mi yoksa sosyal nedenlerden dolayı mı iletişimde kalmak istiyorsunuz?
Konuşulan dakikalar ve indirilen uygulamalar için sınır kavramını geride bırakabilecek mi?
Onların, ders esnasında telefon konuşmaları ile çevreyi rahatsız edip etmeyeceğini ya da mesaj ve fotoğraf gönderip göndermeyeceğini biliyor musunuz?
Sorular, fikir edinmeniz konusunda sizin için yararlı olacaktır.

Gates ailesinde durumlar oldukça farklı. Cep telefonlarının dağıtılmasından sonra bile Gates ailesi, ekran süresini sınırlamaya dikkat ediyor.

Mesela yemek masasında mobil cihazlar yasaklanmış. (çocuklar ve veliler için de geçerlidir) Daha küçük yaştaki çocuklar için genel ekran süresi daha da sınırlıdır: “Çoğu zaman, ekrana bağımlı olmadığımız zamanlar belirledik ve böylece çocuklar makul saatlerde uyuyor.”

Son olarak, şaşırtıcı olmayan bir şekilde Gates’in evinde, Apple ürünlerini kullanmak da yasaktır. Öyle ki Gates’in çocuklarının akıllı telefonu ne olursa olsun Apple marka olamaz!

 

SosyalMedya.Co dan alınmıştır.