Hızlı Yüzme Teknikleri

Hızlı yüzmeden kasıt kesinlikle kısa süreli hızlı bir şekilde yüzüp daha sonra nefes nefese kalmak anlaşılmasın. Kişi 20-30 metre çok hızlı yüzebilir. Ancak bu onun gerçekten hızlı yüzebildiği anlamına gelmez.

Serbest stil yüzme diğer stillere göre daha hızlı yüzülebilen bir yüzme stilidir. Uzun süreli hızlı yüzebilmek için: Ayak çırpışları, kulaç atma ve nefes alma bağlantılı olmalı. Nefesler zamanında ve vücudun ihtiyaçları karşılayacak şekilde alınmalı. Kulaçlar tam olarak yapılmalı. Bir kulaç bitmeden diğer kulaç başlanmamalı. Ayak çırpışları kulaç atarken sadece dibe batmayı önlemek için yapılmalı.

Aşağı doğru kulaç atarken kolunuzu dümdüz yapmamalısınız. Kolunuzu bükerek ön kısmının vücuda paralel olmasını sağlamalısınız (Aradaki mesafe 25 cm civarında olmalı). Ellerinizi uzattığınızda vücudunuz orta hizasına denk gelmeli, ne karşı tarafa geçmeli ne de vücudunuzdan uzak bir yere yönelmeli.

Serbest stil yüzmede doğru nefes tekniği suyun içinde nefes verme şeklindedir. Kafanızı çevirirken su dışında nefes vermek için nerede ise hiç zamanınız olmaz, bu nedenle ciğerlerinizi suda önceden boşaltmanız gerekir.

Uzun mesafeli yüzme için, frekansı düşük iki vuruşlu bir tekmeleme yapabilirsiniz. Bu bir nevi kulaç atarken kolu değiştirmeniz gibi, yani ayaklarınızı değiştirmeniz demek.

Yüzerken yana doğru dönmeye gayret edin. Her bir kulaçta yönünüzü değiştirin. Bu şekilde yüzmek omuzun suya olan sürtünmesini azaltarak daha hızlı yüzmenizi sağlayacaktır.

Bir başka makalede görüşmek dileğiyle esenle kalın..