Google Asistan’ın kullanıcıları izinsiz dinleyip sesleri kaydettiği ortaya çıktı

Geçtiğimiz dönemde Amazon‘un sesli asistanı Alexa’nın izinsiz dinleme yapmış olduğu ortaya çıkmıştı. Bu süreçte Amazon ciddi sıkıntılarla uğraşırken şimdi benzer bir sorun de Google cephesinden geldi. Belçika merkezli bir haber deposu olan VRT NWS‘nin hazırladığı rapora nazaran Google’ın sesli asistanı Google Asistan toplamış olduğu ses kayıtlarının çalışanlar tarafınca dinlendiğini ortaya çıkardı.

VRT NWS’nin raporuna nazaran, Google’da 153 tanesi yanlışlıkla kaydedilmiş binden fazla ses kaydı bulunuyor. Bu ses kayıtlarının içinde günlük konuşmaların yanı sıra, akla hayale gelmeyecek konuşmalar da bulunuyor. Hatta öyleki ki kimi süre fizyolojik şiddetin söz mevzusu olduğu sesler bile duyuluyor. VRT NWS, Hollandaca ve Flamanca dillerine odaklanarak elde etmiş olduğu bu ses kayıtlarını bir video olarak da yayınladı. Bu videoda VRT NWS’in iddialarını ispatlayan, adını vermek istemeyen bir şahıs de bulunuyor.

Teknoloji şirketleri ise bu mevzuda, seslerin kaydedilmesinin yapay zekanın gelişimi için mühim bulunduğunu ileri sürüyorlar. Şirketlerin iddialarına nazaran bu ses kayıtları, sesli asistanların geliştirilmesi için kullanılıyor. Şirketlerin ses kayıtlarının minimal düzeyde bulunduğunu söylediklerini de belirtelim. WIRED’a konuşan bir Google sözcüsü ise geçmiş dönemlerde, yapay zekanın geliştirilmesinde kullanılan bu ses kayıtlarının, kullanıcılar tarafınca alınan kısmının bir tek binde 2 bulunduğunu deklare etti. Ses kayıtlarının bir havuz içinde toplandığını söyleyen sözcü, kullananların kişisel bilgilerinin paylaşılmasının mümkün olmadığını deklare etti.

Her ne kadar Google tarafınca bu biçim açıklamalar gelmiş olsa da kişileri izinsiz dinlemek ne kadar doğru, bilemiyoruz.