Otonom sürüş girişimi Argo AI, HD haritalarını ücretsiz olarak geliştiricilere sundu

Otonom sürüş teknolojileri üzerine odaklanan ve Ford‘a bağlı olarak çalışan bir girişim olarak karşımıza çıkan Argo AI, kendi yüksek çözünürlüklü haritalarını geliştiricilerin kullanımına ücretsiz olarak sunacağını duyurdu. Sürücüsüz otomobil teknolojilerinin en önemli kısımlarından birinin firmaların kullandığı haritalar olduğunu belirtelim.

Kısacası sürücüsüz bir otomobil kullandığı harita kadar başarılı olabiliyor. Haritaların bu denli değerli olması nedeniyle sürücüsüz otomobiller üzerine çalışan firmalar, haritalarını paylaşma konusunda pek istekli değiller. Fakat anlaşılan Argo AI bu konuda diğer firmalar ile aynı fikirde değil.

Yüksek çözünürlüklü haritalar da dahil olmak üzere sürücüsüz otomobil teknolojileri geliştirmek için kullandığı verilerin bir kısmını herkese açık olarak paylaşacağını duyuran Argo AI, içerikleri paylaşmak için Argoverse isimli siteyi de kullanıma sundu. Argo AI’ın sahip olduğu verilerin tamamının paylaşılmadığını da ekleyelim. Argoverse aracılığı ile paylaşılan veriler Miami‘deki 204 km ve Pittsburgh‘daki 85 km’lik yolları kapsıyor.

Argo AI’ın temel amacı ise geliştiricilerin söz konusu HD haritaları kullanarak sahip oldukları teknolojiyi daha da ileriye taşımaları. Söz konusu verileri akademik toplulukların ihtiyaç duydukları materyallere erişim sağlayabilmesi için paylaştıklarını dile getiren Argo AI ekibi, sürücüsüz otomobil teknolojileri üzerinde çalışacak yeni nesil mühendisleri desteklemekten dolayı heyecanlı olduklarını da dile getirdi.