ABD Başkanı Trump, ABD’li teknoloji şirketlerine vergi getiren Fransa’ya sert çıktı

 

ABD Başkanı Donald Trump, paylaşmış olduğu bir tweet ile Fransa’nın Google, Amazon ve Feysbuk benzer biçimde ABD merkezli teknoloji devlerine yönelik yeni vergi politikalarını eleştirerek buna karşı adım atacaklarını ima etti. Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u da hedef almış olduğu Tweet’te, bahsedilen bu yeni uygulamaları yakın bir zamanda yürürlüğe koyacaklarını da dile getirdi.

Bu aşamada Temmuz ayının başlangıcında Fransa parlamentosu tarafınca onaylanan yeni bir yasa ile çoğunluğu ABD merkezli olan ve senelik geliri 750 bin doların üstündeki birçok web firmasına Fransa’daki işlemleri üstünden vergi kesintisi uygulanacağını hatırlatalım.

Fransa’nın bu sonucu Avrupa Birliği’nden bağımsız olarak aldığını ve kararın ağırlıklı olarak ABD merkezli firmaları etkileyeceğini de ekleyelim. Bu yeni yasaya olan  yönelik eleştirilerini tekrarlayan Trump, mevzuyla ilgili olarak paylaşmış olduğu Tweet’te “ABD şirketlerine yalnız ABD vergi kesebilir.”  ifadesini kullanırken,  kinayeli bir yaklaşımla, “Amerikan şarabının Fransız şarabından daha iyi bulunduğunu devamlı söylemişimdir” cümlesine yer verdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Trump’ın mesajlarının hedefi oldu. Trump, “Macron’un akılsızlığına kısa sürede mühim bir hamleyle karşılık verceğiz” ifadesini kullanmaktan çekinmedi.

Ayrıca Fransa’nın benzer vergi uygulamalarını daha ilkin AB bünyesinde de hayata geçirme teklifi sunduğunu hatırlatım. Sadece bazı AB ülkelerinin eleştirileriyle karşılaşan ülke, bu mevzuda tek taraflı adım atmayı seçti. Fransız yetkililerin yapmış olduğu açıklamaya gore, bu yeni vergi uygulamasıyla, merkezlerinin dışındaki ülkelerde şube açan web ve teknoloji firmalarının da vergi mükellefi haline getirilmesinin hedefleniyor.