Google Cloud’ın senelik geliri 8 milyar dolar seviyelerine kadar çıktı

Geçtiğimiz günlerde Google‘ın bulut birimi ile ilgili mühim açıklamalarda bulunan Google CEO’su Sundar Pichai, Google Cloud’un senelik 8 milyar doların üstünde gelir elde etme oranına (Annual run rate) ulaştığını duyurdu. Gelir elde etme oranı doğrusu ARR’nin bir sonraki yıl Google Cloud’ın ne kadar gelir elde edeceğine dair bir ölçü bulunduğunu da ekleyelim. Doğal ki bu oran Google Cloud‘ın her şeyinin gelecek yıl tamamen aynı kalacağı varsayılarak hesaplanıyor.

Google’ın bulut birimi, Amazon Web Services‘in rakibi konumunda olan Google Cloud platformunu ve Microsoft Office‘in rakibi olanG Suite’i içinde barındırıyor. Google 2018 yılının Şubat ayında Google Cloud’ın ARR’ının çeyrek başına 1 milyar dolar doğrusu senelik 4 milyar dolar seviyelerinde bulunduğunu açıklamıştı. Kısacası Google Cloud’ın ARR’si bir yıl içinde iki katına çıktı.

Google Cloud’ın ortalama 7 aydır daha ilkin Oracle’da vazife icra eden Thomas Kurian tarafınca yönetildiğini de ekleyelim. Daha ilkin Google Cloud’ın satış ekibi genişleteceğini de duyuran Thomas Kurian, gelecek yıllarda satış takımlarını 3 katını çıkaracaklarını da paylaştı.

Mevzuyla ilgili bir izahat icra eden Google’ın çatı şirketi olan Alphabet’in CFO’su Ruth Porat, Google Cloud’ın firmanın en büyük 3. gelir deposu bulunduğunu da paylaştı. Bulut teknolojilerine baktığımızda pazarı liderinin Amazon bulunduğunu görüyoruz. İkinci sırada ise Microsoft bulunuyor. Şu an için üçüncü sırada yer edinen Google, her geçen gün büyüyen Google Cloud platformundan daha oldukca gelir elde etmeyi hedefliyor.