Boston Dynamics robotları bu yıl içinde satışa sunulacak

Boston Dynamics’i ve robotlarını sizlere geçtiğimiz dönemlerde pek fazlaca kez sizlere aktarmıştık. Eşyaları taşıyabilen, taklalar atan, koşabilen robotlara haiz olan şirket, geliştirdiği robotlar ile senelerdir beden gösterisi yapıyor. Bugün ise mühim bir izahat meydana getiren Boston Dynamics, ürettiği robotları satmaya başlayacağını duyurdu.

Boston Dynamics robotlarını satmaya başlayacağını duyurdu fakat mevzu ile ilgili bilgileri paylaşmadı. Kısacası robotların tam olarak ne süre satışa çıkacağı ve fiyatlarının nasıl sonuçlanacağı mevzusunda herhangi bir data paylaşılmadı. Fakat ortaya çıkan bilgilere bakılırsa robotların 2019 senesinde satışa sunulması umut ediliyor.

Boston Dynamics’in ilk olarak 4 ayaklı ve bir köpeğe benzeyen robotu olan SpotMini’yi seri üretime geçirecek ve satışına başlamış olacak. Hatırlatmak gerekirse geçtiğimiz Nisan ayında bir izahat meydana getiren Boston Dynamics CEO Marc Raibert, yıl süresince 100 robot üretmeyi planladıklarını ve Mayıs ayında üretime başlayacaklarını duyurmuştu.

The Verge‘e yapmış olduğu açıklamalarda daha ilkin de SpotMini modelini seri üretime sokmayı peşinden ise satışa çıkarmayı düşündüklerini belirten Raibert, 2017 senesinde SoftBank tarafınca satın alınınca lüzumlu kaynağa ulaştıkları için bu karardan vazgeçtiklerini de belirtti.

Boston Dynamics’in robotlarını satışa sunmuş olacağı ile ilgili haberler daha ilkin de karşımıza çıkmıştı. Fakat hiçbir süre robotların satışa sunulduğunu göremedik. Bu sefer ise Boston Dynamics robotları hakikaten satışa sunulabilir. Bu durumu doğrulayan bir öteki haber ise firmanın depolarını otomatikleştirmek için Kinema Systems isminde bir lojistik şirketini satın almış olması. SpotMini ve öteki Boston Dynamics robotları ile ilgili detayları sizlere aktarmaya devam edeceğiz.