IBM, sıvıları tatmaya yarayan “elektronik dil” geliştirdi

Elektronik diller, malzemeleri sadece onlarla temasa geçerek çözümleme edebilen cihazlar olarak etkinlik gösteriyor. Su kalitesinin kontrol edilmesinden pahalı bir şarabın düzmece olup olmadığına kadar birçok şey elektronik diller yardımıyla tespit edilebiliyor. Sadece burada bir problem da karşımıza çıkıyor. Zira bu elektronik dillerin iki değişik türü bulunuyor; taşınabilir ve yalnızca belirli malzemeler için uzmanlaşmış ya da durağan(durgun) ve fazlaca yönlü elektronik diller.

Sadece şimdi ise IBM araştırmacıları, oldukça mühim işleve haiz yeni bir elektronik dil geliştirdiklerini açıkladılar ve bu sayede anında bir takım sıvının tanımlanması daha kolay hale geldi. IBM ekibi tarafınca geliştirilen elektronik dil Hypertaste, bir tarafında yarık bulunan bardak altlığı benzer biçimde duruyor. Bu yarık cihazın bardağa tutunmasına izin veriyor. Bu tutunmadan sonrasında da Hypertaste, suya batmış bölümündeki bir takım elektrokimyasal sensör ile sıvıdaki molekül kombinasyonlarının varlığını algılayabiliyor.

Sensörler, hemen sonra beraber incelendiğinde sıvılar için parmak izi tesiri yaratıyor. Hypertaste bu parmak izine haiz olduktan sonrasında, onu bir bulut sunucusuna gönderen bir mobil cihaza iletiyor. Burada  da yapay zeka, bu parmak izini malum sıvıların parmak izleriyle karşılaştırıyor ve en yakın eşleşmeyi mobil cihaza geri gönderiyor.

IBM’in blog yazısına nazaran, suya dalmadan eşleşmeye kadar geçen elektronik dilin tüm süreci bir dakikadan daha kısa sürüyor ve aygıt, parmak izi veritabanına eklenmiş herhangi bir sıvıyı otomatikman tanımlayabiliyor. Hypertaste’in iyi mi çalıştığına dair videoyu da aşağıda bulabilirsiniz.