Zamlanan IMEI kayıt tutarı 1500 TL oldu!

Resmi Gazete’de paylaşılan bilgilere nazaran yurt dışından getirilen cihazlar için alınan IMEI kayıt tutarına büyük bir zam yapılmış oldu. Geçtiğimiz senenin Kasım ayında IMEI kayıt tutarının 170 TL’den 500 TL‘ye çıktığını sizlere aktarmıştık. Haziran ayında ise 500 TL’den 618 TL‘ye çıkan IMEI kayıt tutarı yine büyük bir zam ile karşımıza çıktı.

Resmi Gazete’de gösterilen bilgilere nazaran IMEI kayıt tutarı 618 TL’den 1500 TL’ye çıktı. Kısacası IMEI kayıt tutarına iki katından daha çok bir zam uygulanmış oldu. Uygulanan zam ile beraber yurt dışından akıllı telefon getirmek oldukca daha zor bir hale gelmiş oldu.

Ülkemizdeki akıllı telefon tutarları vergiler sebebiyle oldukça yüksek. Tam da bundan dolayı yurt dışından akıllı telefon getirmek daha uygun fiyatlı bir çözüme oluyordu. Fakat IMEI kayıt ücretininin 1500 TL’ye çıkması ile beraber yurt dışından akıllı telefon getirmenin bir mantığı da kalmamış benzer biçimde görünüyor.

Yurt dışından akıllı telefon getirmeyi zorlaştıran tek kararın bu olmadığını da hatırlatalım. Geçtiğimiz Mayıs ayında yurt dışından akıllı telefon getirme süresi 3 yıla çıktığını ve başkasının pasaportuna IMEI kaydettirme devri sona erdiğini sizlere aktarmıştık.

Ülkemizdeki vergiler sebebiyle akıllı telefon fiyatlarının oldukça yüksek olduğu bir gerçek. Daha ucuza akıllı telefon sahibi olmak isteyen kişiler ise daha uygun fiyatlara yurt dışından telefon satın alıyorlar. Fakat bu telefonları devletimizde kullanabilmek için bir pasaporta kayıt ettirmek gerekiyor.

IMEI kayıt tutarı ise tam da bu aşamada devreye giriyor. Bu kayıt işleminin gerçekleştirilebilmesi için yurt dışından dönüşü 120 günü geçmemiş olan bir geçişlik ve IMEI kayıt tutarının ödenmesi gerekiyor. Eğer bu bu kayıt işlemi gerçekleştirilmezse akıllı telefon 120 gün içinde kullanıma kapatılıyor. Resmi Gazete’de gösterilen sonucu aşağıda bulabilirsiniz.