Microsoft Windows 10’un tasarımını değiştiriyor.

Microsoft, 8 Haziran 2017 tarihi ile 16215 numaralı Windows 10’un yeni bir test sürümünü piyasaya sürüyor ve yolda bir çok değişiklik var.Eğer bir Windows Insider üyesi iseniz hemen güncelleme yaparak kullanmaya başlayabilirsiniz.Herkes için yeni özelliklerin tümü bu yılın ilerleyen aylarında Windows 10’un Sonbahar Güncellemesi ile kullanıma sunulacak.

İlk büyük değişiklik, uygulamalar için ayrı bölümlerle yeniden tasarlanan bildirim merkezi (Action Center) için yeni bir görünüm olarak karşımıza çıkıyor. Kesinlikle çok daha iyi görünür ve bildirimleri cihazlar, uygulamalar ve diğerleri daha stabil ve tutarlı bir şekilde bir araya gelmiş gibi gözüküyor.

 

Artık bu en yeni Windows 10 güncelleştirmesinde favori web sitelerini görev çubuğuna kısayol oluşturabilirsiniz. Tabii ki açıldıklarında Microsoft’un EDGE tarayıcısında açılacaklar, , kısayol oluşturulan siteler özelliği Windows 10 kullanıcılarının geri bildiriminden sonra geri geliyor. Microsoft, Edge’de yeni sekmeler için animasyonları geliştiriyor ve işleri biraz daha hızlı hale getiriyor. Cortana, dijital asistanın, olaylar gibi şeyler için görüntüleri tarayarak (sizin izninizle) hatırlatıcılar isteyebilmesi için bazı değişiklikler görecektir. Posterden bir fotoğraf çektiğinizde, Cortana bu hatırlatıcıyı oluşturabilir. Cortana’nın kalem kullanıcılarının film gibi şeyler için hatırlatmalar oluşturması için içeriği çevirmelerini sağlayan yeni bir çeviri özelliği var. Ancak Cortana şuanda ülkemiz için kullanılabilir değil. İlerleyen zamanlarda ülkemize destek gelirse bu özellikleri kullanabileceksiniz.

 

Belki de Microsoft’un odaklandığı en büyük değişiklikler Windows 10 kalemi desteğidir. El yazısı paneli, daha fazla jest, daha iyi düzenleme, emoji ve otomatik el yazısı algılaması ile yenilenmiştir. Bir kalemle yazarken, sözcükler otomatik olarak metin haline dönüştürülüp ve sözcükler kayacak ve böylece yalnızca yazmaya devam edebileceksiniz. Düzenlemek için metin de seçebilir ve mürekkep hareketlerini kullanarak dönüştürülen metinde düzeltmeler yapabilirsiniz. Hareketleri üst üste çizebilir, birleştirebilir veya hareketlerle ayrılabilir ve el yazısı paneli emoji ve sembollere hızlı erişim sağlayabileceksiniz. El yazısı paneli, varsayılan olarak, yazdığınız yerin yanında olacak ve artık uygulamaları ve web sitelerinde gezinmek için kalemi de kullanabilirsiniz. Microsoft, kalemi en son kullandığınızda cihazınızın yanında olduğunu gösteren bir “kalem bul” seçeneğini eklemişti. Hatırlatayım bu kalemi kullanabilmeniz için dokunmatik ekran veya dokunmatik çizim setiniz olması gerekli.

 

Microsoft başka yerlerde, emojileri e-postalara veya sosyal medya mesajlarına eklemeyi kolaylaştırıyor. Yeni bir Windows tuşu + Shift + noktalı virgül klavye kısayolu, iletileriniz için en uygun emojiyi seçebileceğiniz yeni bir emoji panelini tetikler. Microsoft ayrıca, Windows 10 masaüstü ve tablet kullanıcıları için öngörme, emoji önerileri, tek elle girdi ve parmaklarınızla kalemle şekil yazma özelliğine sahip yeni bir dokunmatik klavye ekliyor. Dikte de klavyeye eklendi, bu nedenle metinleri dikte edebilir veya temel düzenleme komutları için kullanabilirsiniz. Kelime düzeltme Windows’da yıllardır devam ediyor, ancak Microsoft’un bunu daha mantıklı bir alana taşımasını görmek cesaret vericidir.

 

Bu daha büyük değişiklikler yanında Windows 10 genelinde daha küçük değişiklikler var. Yeni paylaşım sayfasındaki yeni bir kopyalama bağlantısı özelliği, bağlantı paylaşımını kolaylaştırıyor ve HDR monitörleri için gelişmiş destek ve ağ bağlantıları için ortak ve özel arasında kolayca geçiş yapma olanağı sunuyor. Microsoft’un blog yazısında listelenen bir çok küçük değişiklik ve düzeltme var. Microsoft, Windows 10 Sonbahar Güncelleştirmesi için Eylül ayı gibi tüm kullanıcılara sunulacağını belirtiyor.