Türksat 4A yeni uydu kanal frekansları

Türksat 4A frekans ayarlarının yapılandırılması oldukça kolay.  Türksat 2A haberleşme uydusunun ömrü 2016’nın başında tamamlanacağından, söz konusu uydu üzerindeki yayınlar, Türksat 4A’ya aktarılacak. Türksat 4A kanal ayarları yeni kanallarla birlikte Türksat uyduları üzerindeki televizyon kanal sayısı 500’ün üzerine çıkacak.

Frekans Ayarlama Yöntemleri


Yöntem 1:
Türksat Kanal Güncelleme Sistemi (TKGS) ile uyumlu uydu alıcıları yeni frekansları otomatik olarak güncelleyebiliyor. Bu özelliği bulunan bir uydu alıcı sahibiyseniz veya yeni bir TKGS ile uyumlu uydu satın alacaksanız, herhangi bir işlem yapmadan otomatik olarak kanalları yeni frekansları ile kullanabilirsiniz. Bu nedenle yeni ve TKGS uyumlu uydu alıcıları almanız tavsiye ediliyor. TKGS uyumlu uydu alıcılarının listesine bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yöntem 2: Eğer Cihazınız TKGS uyumlu değil ise aşağıda verdiğim otomatik kanal arama frekansını kullanabilirsiniz.

11844 MHz frekansı, Dikey V-polarizasyon, 02222 sembol oranı, FEC 3/4
veya
11747 MHz frekansı, Yatay H-polarizasyon, 27500 sembol oranı,FEC 5/6

Ayrıca; Türksat 4A uydusu, 42 derece doğu yörüngesinde (Türksat 2A ve Türksat 3A uydularıyla) hizmet vereceğinden, uydu üzerindeki yayınları izlemek için ek bir antene ihtiyaç duymadığınız gibi, mevcut anten ayarlarında da herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek duyulmuyor.

Manuel Kanal Ekleme

Dilerseniz kanalların frekanslarını tek tek kendiniz girerek de kanal eklemeleri yapabilirsiniz. Türksat, kendi sitesinde tüm kanalların frekans bilgilerine kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir sayfa yayınlamış. Bu sayfayı kullanarak istediğiniz kanalın frekans bilgilerine kolaylıkla erişebilirsiniz. Aşağıdaki linki kullanarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

Yeni Türksat 4a 2014 Uydu Kanal Frekans Listesi