Elon Musk’ın zihin okumayı gerçek hale getiren Neuralink projesi ile alakalı detaylar

İki senedir tam olarak ne yaptığını bilemediğimiz, işlevi uzunca bir süredir gizli saklı tutulan Elon Musk şirketi Neuralink ile alakalı detaylar ortaya çıkmaya başladı. Neuralink ile direkt beyne yerleştirilebilen kablosuz bir cihazla kuramsal olarak zihin okumak mümkün olabilecek benzer biçimde duruyor.

San Francisco’da düzenlenen etkinlikte sahneye çıkan Elon Musk, 2017 senesinde başlattığını açıklamış olduğu Neuralink projesindeki gelişimleri paylaştı. Elon Musk, insan ve makine zekasının ortak yaşam (simbiyoz) oluşturmasına dair hedeflerinde mühim bir aşama kaydettiklerini belirtti. Musk’ın açıklamış olduğu projeye bakılırsa beyne enjekte edilen ve insan saçından daha ince iplikler, nöronların aktivitesini belirliyor. Bu kablosuz implant, beyne bir robot tarafınca yerleştiriliyor. Böylece insan beyni direkt bilgisayarla yazışma kurabiliyor.

Fakat cihazların bu zamana kadar yalnız hayvanlar üstünde kontrol edildiğini hatırlatalım. Musk’ın farelerle deneyler yapıldığı halihazırda biliniyordu, sadece düzenlenen etkinlikte gelen sorular üstüne Musk, maymunlarla çalıştıklarını da söylemiş oldu. İnsan ve maymun zihninin benzerliği söz mevzusu bulunduğunu düşündüğümüzde ise Neuralink’in insan zihni mevzusunda sıkıntılar yaşamayacağını öngörmek mümkün duruyor. Musk’ın söylediğine bakılırsa deneyde kullanılan maymun bilgisayarı denetim etmeyi başardı.

Projenin Başkanı Max Hodak ise doktorların ve bilim adamlarının Parkinson benzer biçimde hastalıkların tedavisi için senelerdir beyinle etkileşim halinde olan cihazlar geliştirmeye çalıştıklarına dikkat çekti. Neuralink ile bu benzer biçimde problemler da tedavi edilmeye çalışılacak. Neuralink projesinin baş beyin cerrahı Dr Matthew McDougall da, insanoğlu üstündeki klinik çalışmalara 2020 senesinde adım atmak için FDA’den onay beklediklerini deklare etti. Neuralink ile ilk deneylerin omurilik felci yaşayan hastalar üstünde olması ve bu hastaların beyinlerine dört tane Neuralink aleti yerleştirilmesi planlanıyor.