Apple’ın tedarikçileri iPhone bileşenlerini çalmak için tünel kazdı

Merakla beklenen teknolojik ürünlerinin tanıtımlarından ilkin sızdırılması teknoloji sektöründe olağan bir durum haline geldi. Ortalama 6 senedir neredeyse tüm mühim akıllı telefon modelleri yada öteki teknolojik ürünler ile ilgili bilgiler ve tasarım bilgileri sızdırılıyor.

Bugün The Information tarafınca paylaşılan bir rapor ise Apple’ın söz mevzusu sızıntılar ile iyi mi başa çıkmaya çalıştığını gözler önüne seriyor. Apple’ın yaşamış olduğu ilk büyük sızıntı skandalı iPhone 5C modeli ile ilgiliydi. iPhone 5C modelinin tasarım detaylarının tanıtılmasından ilkin sızdırılmasının peşinden yapınak içinde yeni bir güvenlik birimi kuran Apple, sızıntıları engellemek için ilk adımı attı.

New Product Security Team (NPS) adındaki güvenlik birimi Apple‘ın Çin’de yer edinen tedarikçilerini ve montaj partnerlerini seyretme görevini üstüne alıyor. Güvenlik biriminin en büyük amacı ise çalışanların yeni cihazlar ile ilgili detayları iyi mi sızdırdığını bulmak ve bu şekilleri engellemek.

Söz mevzusu iPhone 5C sızıntısı Apple’ın tedarikçilerinden kabul edilen Jabil‘in bir çalışanı tarafınca yapılmış oldu. Bir güvenlik görevlisinin yardımı yardımıyla kameralardan ve kontrollerden geçebilen çalışan, iPhone 5C ile ilgili detayları sızdırdı.

Paylaşılan raporda NPS güvenlik biriminin engellediği başka sızıntılardan da bahsediliyor. Mesela bir çalışan tanıtılacak olan bir ürün ile ilgili bileşenleri fabrikadan çıkarmak için tünel kazarken yakalandı. NPS güvenlik birimi çalışmaya devam etse de sızıntılar hem Apple hem de öteki teknoloji firmaları için bir tehdit meydana getirmeye devam ediyor.

Hatırlatmak gerekirse hala Apple’ın tanıtacağı akıllı telefonlar ile ilgili her yıl sızıntılar çıkıyor.  Eylül ayında tanıtılması beklenen iPhone 11 modelinin tasarımı ise geçtiğimiz günlerde sızdırıldı. Apple’ın yanı sıra Samsung, Google ve Huawei benzer biçimde mühim firmalar da seneler içinde sızıntı skandalları ile karşı karşıya kaldı.