Apple’da FaceApp’le ortaya çıkan fotoğraflara erişim problemi iyi mi çözülecek?

Dün sizlerle FaceApp’in hem App Store’da hem de Google Play Store’da üstün dereceli kırdığı haberini paylaşmıştık. Her ne kadar FaceApp aniden popüler olsa da akıllarda sual işaretlerinin bulunduğunu da belirtelim. Zira kullananların FaceApp kullanabilmek için fotoğraf galerilerine erişime izin veriyor olması başka sorunları da bununla beraber getiriyor.

Diyelim ki FaceApp’in fotoğraflarınıza erişmesine izin verdiniz, sadece hemen sonra ayarlardan bu izinleri kaldırdınız. Bu şekilde bir durumda FaceApp’in ana sayfasında galeriniz görünmeyecek. Fakat kullanıcı, bu izinleri iptal ettiğinde fotoğraflarının hiçbir şekilde görünemeyeceğini düşünüyor. FaceApp için durumun öyleki olmadığını belirtelim. Zira uygulamaya girip sol alt köşede bulunan “Photos” kısmına tıkladığınızda uygulamanın galerinize direkt olarak erişebildiğini görüyorsunuz. Bu da uygulamada ciddi anlamda bir güvenlik problemi bulunduğunu kanıtlıyor. Aşağıda Mashable yazarı bir Twitter kullanıcısının paylaşmış olduğu videodan da durumu görebilirsiniz.

Fotoğraf erişimine izin vermediğiniz halde uygulamaların fotoğraflarınızı kullanabiliyor olması iOS 11 ile sunulan Apple API ile ilgili. Bu da bir geliştiricinin, uygulamanın çalışmasına izin vermek için bir kullanıcının bir sistem yazışma kutusundan tek bir fotoğraf seçmesine izin vermesini sağlıyor. Bilgileri burada görebilirsiniz.

Ne yazık ki bu aşamada hala bazı bilişsel uyumsuzluklar bulunuyor. Şundan dolayı Apple, kullanıcı ayarlarında Fotoğraf Erişimi ayarını Hiçbir Vakit olarak ayarlamış olsa bile bir uygulamanın bu API’yi aramasına izin veriyor. Sadece bu da fotoğraflarının kullanılmasını istemeyen kullanıcı tarafınca sorun yaratıyor.

Apple’ın bunu düzeltmek için bir yol bulması icap ettiğini söyleyebiliriz. Kısa bir süre sonrasında kullanıma açılacak olan iOS 13’teki konum için yalnızca bir kere izin verme özelliği bir ihtimal fotoğraf erişimi için de etken edilebilir. Aksi takdirde kullanıcı tarafında daha büyük sıkıntılar yaşanacak benzer biçimde duruyor.

Bununla beraber FaceApp uygulamasında dünden bugüne sıkıntılar ve yavaşlamalar başladığını da belirtmiş olalım.