Kişisel verilerinizi rehber benzeri her insana açık sitelerden iyi mi silersiniz?

Kişisel markanızı oluştururken Google’da görünür pozitif yönde bir etken olarak görülebilir. Sadece mevzu verilerinizin güvenliği olduğunda ev adresiniz yada telefon numaranızın hepimiz tarafınca kolayca bulunabilmesini arzu etmezsiniz.

Sarı sayfalar benzeri rehber durumunda olan siteler size dair pek oldukca kişisel veriye ev sahipliği yapabilir. Eğer siz de bu biçim bir durumdan şikayetçiyseniz, bu yazımızda verilerinizi iyi mi kaldırabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Çoğu zaman çevrimiçi rehberlerin, adres bulma sitelerinin ve geçmiş araştırması meydana getiren sitelerin kullanıcı verilerini en sık listeleyen internet sayfaları bulunduğunu söylemek mümkün. Buna örnek vermek gerekirse ABD’de whitepages.com ve Birleşik Krallık’ta 192.com’un birçok kullanıcının kişisel verisini listelediğini söyleyebiliriz.

Bu alanda etkinlik gösteren siteler çoğunlukla verileri her insana açık bir rehber halinde yayınlar. Sadece daha çok data almak isteyen kişiler, belli ücret karşılığında açık adres benzer biçimde bilgilere kolayca ulaşabilir. Bu biçim sitelerin amacı çoğu zaman işe alım meydana getiren kişilere, gazetecilere yada suçlu takip edeni yapanlara data sunmaktır.

Sadece bilgilerinizin kimin tarafınca görüntülendiğini bilmediğiniz için bilgilerinizin belirtilen amaçlar haricinde kötüye kullanılması da söz mevzusu olabilir.

Bu siteler hakkınızda birçok veriyi kolaylıkla toplayabilir. Toplanan bilgiler içinde; isminiz, güncel ev adresiniz, daha önceki ev adresleriniz, e-posta adresiniz, cep ve ev telefonunuz, doğum tarihiniz, akrabalarınızın adları, cezai hükümlerin bilgileri, cezai hükme varmayan tutuklama bilgileri, arkadaşlarınızın, işletme ortaklarınızın yada ev arkadaşlarınızın adları, çağdaş haliniz ve eşinizin adı, eğitiminiz, iş vereniniz ve kişisel varlıklarınız yer alabilir.

Bunların yanı sıra bazı siteler vatandaşlık numarası ya da toplumsal güvenlik numarası benzer biçimde daha duyarlı verilere de erişebiliyor.

Yukarıdaki verilere bakmış olduğunuzda, size ilişkin bu bilgilerin tanımadığınız bir kişide bulunabilmesi fikri oldukça ürkütücü. Google aramalar üstünden kolayca bulunabilecek bu detayları ise güvenliğiniz için kaldırmanız önemli.

Günümüzde telefon ve e-posta üstünden gerçekleşen dolandırıcılıklar, kimlik hırsızlıkları ve siber saldırılar bu veriler yardımıyla kolay bir halde gerçekleşiyor.

Her ne kadar toplamış olduğu verilerle kullananların gizliliğini ihlal etse de bu internet sayfaları yasaları ihlal etmiyor. Verilerinizi kendi elinizle bu internet sayfalarına vermiyor olabilirsiniz sadece sitelerin sunmuş olduğu veriler halihazırda her insana açık bir halde internette bulunabiliyor.

Devletin kamuya açık veritabanından faydalanan siteler, seçmen kütüğü, nüfus kayıtları, evlenme cüzdanı kayıtları ve tapu kayıtlarında yer edinen verilere erişebiliyor. Bazı verilerinizin internette bulunması kabul edilebilir sadece tüm verilerinizin tek bir internet sayfası üstünde depolanması oldukça sakıncalı. Bu durum tek bir Google aramasıyla tüm bilglerinizi erişilebilir hale getiriyor.

Öte taraftan sitelerin bu verileri elde etmek için çoğunlukla Feysbuk, LinkedIn ya da Twitter benzer biçimde toplumsal ağlardaki profillerinizden faydalanabildiğini açıklayalım. Bu yüzden toplumsal ağlarda paylaştığınız detayları kısıtlamanızda da yarar var.

Geçmişte rehber benzeri bu sitelerin verileri kaldırma süreci oldukça karmaşıktı. Sadece GDPR yardımıyla artık bu sitelerin verilerinizi kaldırma süreci hızlandı. AB üyesi olmasanız dahi eğer site Avrupa’da etkinlik gösteriyorsa bilgilerinizi kaldırmak zorunda.

Öte taraftan bilgilerinizi aynı anda tüm sitelerden tek bir seferde kaldırmanız söz mevzusu değil. O nedenle her bir siteye ek olarak başvurmanız gerekiyor. Çoğu zaman mevzuyla ilgili çevrimiçi bir biçim doldurdukta sonrasında siteler bir kaç gün içinde bu detayları kaldırıyor.

Ayrıca eğer detayları kaldırmak için site sizden ek bilgliler talep ederse, yalnız sitede yer edinen bilgelere yer verin. Eğer sitede yalnız adını ve soyadınız yer alıyorsa, telefon numaranızı da vermenize gerek yok. Bu biçim durumlarda düzmece telefon numarası ya da e-posta adresi de kullanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra wiki.onerep.com’da kişisel verilerinizi toplayan web sitelerinin bir listesini bulabilir ve aynı şekilde bilgilerinizi bu sitelerden kaldırma talimatlarına da erişebilirsiniz. Google’da arama yaparak verilerinizin yer almış olduğu siteleri bulmanız da ihtimaller içinde.