Dünyanın içinde bulunmuş olduğu durumu en iyi ifade eden müzik klibi

DJ Shadow’un geçenlerde gene rastlantı eseri klibini buldum, tek kelimeyle bayıldım. Bakmayın fakyu biçlerin, may diklerin havalarda uçuştuğuna, şarkı başlı başına bir sanat eseri. Eğer “Al Caner bu şarkıya klip çek” deselerdi oldukça büyük bir ihtimalle bu minvalde bir proje hazırlar fakat muhtemelen bu kadar güzelini çekemezdim.

Yaşını başını almış politikacı dayıların yüksek fps’li çekimlerle birbirlerine yaparak saydırmasını seyretmek şahsen bana oldukça büyük bir keyif verdi. Sanki BM’deki, NATO’daki kodamanların yapmak isteyip de yapamadıklarını göstermişler. Gerçi münazara diye yaptıkları şeyler de bunun birazcık daha edepli hali.

Klipte toplanılan yer her neresi ise on tane ülkenin bayrağına yer verilmiş. Bunlardan birinin bizim şafaklar şeklinde dalgalanan ey şanlı hilal olması da insanoğlunun ister istemez hoşuna gidiyor.

Her ne kadar önündeki ülke adı buğulanmış olsa da muhabbeti başlatan soldaki dayının Amerikalı olduğu her halinden belli. İşin aslı Türkiye’nin sağdaki kel dayının saflarında bulunduğunu görünceye kadar onun tarafını tutuyordum. Bilhassa iki elini tarafındaki ülkelere “Hey, you wanna hear a good joke?” falan demesi tam bu şekilde battle kültürünün özünü yansıtır şekilde.

Tanrı bilir klipte ne subliminal mesajlar, ne göndermeler vardır da takılmıyoruz. Bana nazaran şu anki dünya yönetimini yalın bir üslupla ifade eden en güzel klip + şarkı tamlaması olmuş.