GüncelHayatın İçindenTeknoloji Haberleri

Klima Çalıştırma Modları Nelerdir? Yaz mevsiminde soğuk, kış mevsiminde sıcak ayarı nasıl yapılır?

Uzun bir aradan sonra tekrardan merhaba…

Bu makalemizde sizlerle klimalardaki modların nasıl yapıldığı ne anlama geldiği ile ilgili bazı bilgiler vereceğim.

Yaz mevsiminde soğuk, kış mevsiminde sıcak ayarı nasıl yapılır?

Biliyorsunuz ki klimaları genel olarak soğutma işlevi görmeleri için alarak kullanırız ama bunun yanında diğer özellikleri de olduğunu unutmamanız gerekir. Mesela bulunduğunuz ortamdaki hava sıcaklığı sürekli değişkenlik gösteriyor ise(Örn:Çöl iklimi;gündüzleri aşırı sıcak geceleri ise aşırı soğuk) klimadan bir kaç basit ayar ile bunun üstesinden gelebilirsiniz.

Klima Çalıştırma Modları

COOL -HEAT

Soğutma veya ısıtma modun da kullanırken set ettiğiniz ısı derecesine ulaşınca ortam ısısı;

Klasik on-off klimalar soğutmada dış ünite durur,iç ünite üflemeye devam eder.Isıtmada ise dış ünite durur,iç fan ya durur yada çok düşük devirde döner.

İnverterde ise istenilen ısı ya yaklaştıkça kompresör yavaşlaş ve kapasiteyi min. kadar düşürür.
DRY
Nem alma modudur.Özellikle çok nemli bölgelerde soğutma işlemine başlamadan önce çalıştımakta fayda vardır.Ortamdaki nemi daha hızlı alır.Bazende geçiş mvsiminde arada sırada kullanılabilir.

AUTO

Oto mod Cool,Heat veya Dry modu kendi seçer.Genel olarak ortam ısısı 21 derecenin altında ise 24 de kadar Heat,26 nın üzerinde ise Cool,ikisi arasında ise Dry çalışır.Çok kullanan yoktur.Bence bizim coğrafyada gerekte yok.

Auto Fan

Fan hızı genelde Hı-med-Low yani Hızlı-Orta-Düşük 3 adettir.Ya siz manuel ayarlarsınız yada Auto fana alırsanız set ttiğiniz ısı dercesine göre hızı makine otomatik değiştirir.

 

Sonuç Olarak

Sonuç olarak sıcak günlerde klimadan ayar cool olana getirilmeli ve değer 20 derecede uygundur, soğuk günlerde ise ayar heat olarak değiştirilmeli ve değer 24 -27 derece uygundur.

Bir başka makalemizde görüşmek üzere sağlıcakla kalın..

Tags

Related Articles

33 thoughts on “Klima Çalıştırma Modları Nelerdir? Yaz mevsiminde soğuk, kış mevsiminde sıcak ayarı nasıl yapılır?”

 1. Insan bazen cozemiyo biseyi. Internette vaktim o kadar su heat cool yazan yok. Iyi makale devamini bekleriz

 2. Teşekkürler işe yaradı :)) soğuktan sıcağa geçtim heat yaptım durunca klima yapamadım sandım burdan teyit edince doğru olduğunu ve bi müddet sonra sıcak çıkıyor olduğunu görmek mutlu etti sağolun bilgi için

  1. Samsung inverter klima kullaniyorum..auto modu seçtiğimde klima sogutmaya başlıyor oda sıcaklığı 10°derece olmasina rağmen.heat 26°dereceye ayarladigim zaman ise sürekli iç ve dış ünite çalışıyor bu normalmidir?

  1. Cool yoksa mutlaka kar işareti olmalı o kar simgesine basarak yada geçiş yaparak kullanabilirsiniz.

 3. Klimam inverter 10 20 dk çalışıp sonra duruyor bi daha çalışmıyor bu durum neyden kaynaklanıyo olabilir klima daha yeni

  1. Ortam ısısını belirlediğiniz dereceden düşmediği sürece yada yükselmediği sürece klimanız çalışmayacaktır. Yinede siz bir sorun olduğunu düşünüyorsanız yetkili servise ulaşmanızı tavsiye ederim.

 4. Hayırlı günler klima kapalı olduğu halde balkondaki motor pervanesi dönüyor. bir türlü durduraniyorum. Kış ayarina geçerken yanlış tuşa bastım galiba yardimci olurmusunuz. Teşekkürler.

  1. Herhangi bir yanlış yapmadınız efendim. Klimanız açık ve kış modunda ise önce dış ünite çalışır ve ısındıktan sonra iç fan çalışmaya başlar.

  1. Merhaba Mehmet, zaman ayarıdır. Belirttiğiniz zaman aralıklarında klimanız açılıp kapanacaktır.

 5. Slm. Ascon A5ACV 75CR marka bir isipompa chiller im var. Cooling soğutma
  Heating isitma
  Boiling ????? Nedir.
  Makine Boiling oluyor ve Heating olmuyor. Isitmaya geçemiyorum. Yardimci olursaniz sevinirim. Tşk.

 6. merhabalar klimamız demirdöküm kar işaretine de aldık ancak bir süre sonra sıcak üflüyor. soğuk ayarına tam olarak nası alabiliriz.

  1. Klimanızın gazı bitmiş olabilir. Veya dış ünitede bir sıkıntı yaşıyor olabilirsiniz. Teknik Servis çağırırsanız sonununuzu daha sağlıklı çözmüş olacaksınız.

  1. kumandanızdan mode butonuna basarak ekranda cool olana getirip dereceyi düşürürseniz soğutma işlemi yapabilirsiniz.

 7. Merhaba klimamizda gülücük işareti var kumandasinda ona basmamak gerekiyormuş ne işe yarar ve cool high ayarina getirdigim halde tam olarak sogutmuyor low modunda gibi sogutuyor sette 16 derece olmasina rağmen saatlerce sogutmuyor küçük bir odayi ornegin mardindeyiz 43 dereceyken klimayi aciyorum 5 saat gecmesine ragmen 35 dereceye anca iniyo birde klimanın tüpünü kaç yilda bi doldurmak lazim tüpü bosalmissa nasil anlariz teşekkürler…

  1. Klimanız düşük soğutma yapıyorsa Klima Gazı bitmiş olabilir.Teknik servisleri çağırdığınızda dolumunu yapacaktır. Gülücük simgesi çocuklar için kilit vs olabilir klima kitapçığınızı okumanızı tavsiye ederim.

 8. Hocam 12.lik Samsung inverter klimam var ben yaz ayarinda tek kulanici yada otomotik modda mi kulansam enerji tasarufundan faydalanabilirim ?

  1. Merhaba, klimanızın detaylı özelliklerini bilmediğim için bir yorum yapmam yanlış olacaktır. Enerji tasarrufundan faydalanabilmeniz için klimanızı orta soğutma ve ısıtma ayarlarında hava akışının çok fazla olmadığı bölgede kullanılınca enerji tasarrufu sağlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close