WordPress Domain – alanadı Değiştirme Sorunu -WordPress taşıma hatası

Evet arkadaşlar wordpress en çok kullanılan cms lerden biridir , çeşitli ihtiyaçlardan dolayı bir wordpress siteyi taşımak ya da adresini değiştirmek isteyebilirsiniz.

Ama sitenin adını değiştirdiğinizde yada taşıdığınızda genelde site yeni domain- alanadında çalışmaz , eski adrese yönlenir , eski adrese yönlenmemesi için yapacaklarınızı aşağıda sırayla anlatıcam , adımlar dikkatle yaparsanız hiçbir sorununuz kalmaz.

Ben bu işlemleri siteyi başka bir domaine taşımak için yaptım, sizde kendinize göre faydalanın.

Önce eski sitede cpanelde dosyalar kısmından önce mysql yedeği sonrada dosyaların yedeğini alın , sonra birde ne olur ne olmaz diyerek tam yedek alın .

Diğer siteye gidip cpanelden mysql ve dosya yedeğinizi aynı şekilde geri yükleyin .

Sonra bu yeni adreste mysql e kullanıcı ve şifre atayın , daha sonra ftp programıyla yeni sitenın ftpsine girip wp config dosyasını yeni database adı ne database şifresi yeni kullanıcı adını değiştirin.

Sitenizi taşıdınız ancak yeni siteye girmeye çalıştığınızda eski siteye gidecekseniz , bunu düzeltmeniz için 3 tane wordpress sorgusu çalıştırmanız gerekecek.

Cpanelde phpmyadmin kısmına gidip , wordpress database ini seçip , sql kısmına tıklayın.

AŞAĞIDAKİ SORGULARI ÇALIŞTIRIRKEN ESKİ SİTE KISMINA ESKİ ADRESİNİZİ , YENİ SİTE KISMINA YENİ ADRESİNİZ YAZMAYI UNUTMAYIN

1. bu sorgu site adresini değiştirecek,bu sorguyla siteye girebilirsiniz ancak konulara giremezsiniz .

UPDATE wp_options SET option_value = replace(option_value, ‘http://www.eskisite.com’, ‘http://www.yenisite.com’) WHERE option_name = ‘home’ OR option_name = ‘siteurl’;

2.Konulara girebilmek içinse bu kodu çalıştırmak gerekiyor.

UPDATE wp_posts SET guid = replace(guid, ‘http://www.eskisite.com’,’http://www.yenisite.com’);

3.Sitedeki resim, dosya vs ye girebilmek içinse alttaki sorguyu çalıştırın

UPDATE wp_posts SET post_content = replace(post_content, ‘http://www.eskisite.com’, ‘http://www.yenisite.com’);

Eğer adımlar tastamam takip ettiyseniz ve sitenizin veritabanında bir sorun yoksa sitenizi sorunsuz çalıştırmış oldunuz , tebrikler