Elektronik sigara girişimi Juul’un hikayesi

Son dönemde, bilhassa Avrupa ve Şimal ABD devletlerinde düzgüsel sigara kullanımı azalırken, elektronik sigara kullanımı ise artmaya başladı. ABD’de lise öğrencileri içinde elektronik sigara kullanımı yüzde 80 artarken, orta okul öğrencileri arasındaki artış ise yüzde 50 olarak açıklandı. Bu durumda e-sigara dendiği süre akla ilk gelen şirketlerden kabul edilen Juul‘a oldukça iş düştüğünü söylemek mümkün. Bu şekilde bir sorumluluğun Juul’a iyi mi yüklendiğini ise yazının devamında bulabilirsiniz.

28 Kasım 2018’de Wall Street Journal, Marlboro sigaralarının sahibi Altria Group’un Juul’da yüzde 35 hisse almak suretiyle görüşme yaptığını bildirmişti. Anlaşmanın ayrıntıları hala ortaya çıkmaya devam etse de Juul’a yatırım yapmak Altria’ya hızla genişleyen, sadece giderek daha tartışmalı olan e-sigara pazarına bir pencere açtı. Zira Altria Group, 12.8 milyar dolar yatırımla firmanın hisselerinin yüzde 35’ine haiz oldu.

Juul, San Francisco merkezli üç yaşlarında bir şirket olabilir, sadece bu yatırımdan sonrasında firmanın değerlemesi 38 milyar dolara ulaştı. Juul, geleneksel olmayan sigara ürünleri pazarının ortalama dörtte üçünün perakende satışlarında 1,8 milyar doları görmüş oldu. Ürünün popülaritesi de üç yılda mühim seviyede arttı.

Peki, kısa bir sürede bu şekilde bir başarıya ulaşan Juul’un sırrı ne? Bunun için ilkin şirket hakkında bazı bilgilere değinmemiz gerekiyor.

Juul, 2017 senesinde San Francisco merkezli bir buharlaştırıcı üreticisi olan Pax Labs tarafınca üretildi. 2007’de, Stanford Üniversitesi’ndeki tasarım programından mezun olan James Monsees ve Adam Bowen tarafınca hayata geçirilen Pax, daha ilkin Ploom olarak adlandırılıyordu. Crunchbase’e nazaran, Fidelity Investment’ın dört finansman turunda 106,1 milyon dolar yatırım aldı. Inc. dergisine nazaran ise Pax’in 2015’ten önceki iki yılda satış artışını yüzde 200 olarak kaydedildi ve 500 bin buharlaştırıcı satıldı.

Juul, ürün olarak 2015 senesinde tanıtıldı ve bu üründe Juul ekibi tarafınca geliştirilen hususi bir nikotin karışımı kullanıldı. Bowen’e nazaran Juul, öteki e-sigaralardan 10 kat daha çok nikotin ihtiva ettiği için piyasadaki benzer ürünlere kıyasla daha çok öne çıkıyor. Bowen, karışımın ardındaki fikrin, sigara içenlerin vaping ile tatminkar olmayan bir deneyimden sonrasında sigaraya geri dönme ihtiyacını ortadan kaldırmak bulunduğunu söylüyor.

Juul satışları başladığında, Pax Labs kısmı ayırdı ve ayrı bir şirketi hayata geçirdi. Pax CEO’su Tyler Goldman yeni şirketi yönetti sadece 2017’de ayrıldı. Eski yoğurt üreticisi Chobani’nin başkanı Kevin Burns ise yeni CEO oldu. Monsees firmanın baş ürün sorumlusu olurken ve Bowen da firmanın baş teknoloji sorumlusu olarak karşımıza çıkıyor. Vaping aletleri tütün ürünleri için tasarlanmış olsa da, Pax tarafınca geliştirilen cihazların esrar kullanıcıları tarafınca da popüler hale geldiğini söylemek mümkün. Sadece bu aşamada ABD’de esrarın medikal olarak kullanıldığını belirtmekte yarar var.

Juul, tamamı olurken hükümet tarafınca da çeşitli düzenlemelerle karşılaştı. Sıhhat uzmanları ve hükümet yetkilileri, Juul ürünlerinin reklamlarını eleştirdiler. Zira Juul’un reklam kampanyaları, uzun seneler süresince müşterileri çekmek amacıyla genç kullanıcıları hedef alan tütün şirketleri reklamlarına benzetildi. Juul, 13 Kasım 2018’de Feysbuk ve Instagram hesaplarını genç kullanıcılar için sınırlayacağını duyurdu.

Şirket yetkililerine nazaran, Juul ile ilgili tüm toplumsal medya içinde ne olduğunun yüzde 99’undan fazlası üçüncü taraf kullanıcılar ve firmalar tarafınca üretiliyor. 17 Aralık 2018’de CNN tarafınca meydana getirilen bir araştırma, Juul’un ürünlerini Instagram ve YouTube’da incelemeleri için toplumsal medya kuruluşlarına ödeme yaptığını ortaya çıkardı. Hemen sonra program askıya alındı ve 31 Ekim 2018’de bitti.

Juul, 13 Kasım 2018’de 90 binden fazla perakende mağazasında ürünlerinin satışını durduracağını deklare etti. Artık Juul kullanıcılarının yaşlarını kanıtlamaları için belge göstermeleri gerekiyor. Aşağıdaki videoda yaş onayının iyi mi yapıldığını görebilirsiniz.

Netice olarak, her ne kadar Juul elektronik sigara olsa da aslen kullananların sigara alışkanlıklarını önlemeye çalışıyor. Düzgüsel sigaradan alınan nikotini bir fazlaca azaltıyor ve yavaş yavaş da olsa sigaranın bırakılmasına destek oluyor. Mesela; Altria’nın 1,8 milyar dolara Cronos’ta da yüzde 45 hisse aldığını ve her iki yatırımın da sigara satışlarının beklenenden daha süratli bir halde azalmasıyla ortaya çıktığını belirtelim. Netice olarak Juul, sigara içme alışkanlığına değişik bir şekil verdi ve bu şekilde devam ederse daha da başarıya ulaşmış olacak şeklinde duruyor.

Görsel Kaynak: Deposit Photos